Przepisy - banany-w-ciescie

Banany w cieście

przepisy-kulinarne.org
Sprawdź jak szybko i zdrowo schudnąć.

Przeczytaj >> 

Banany to owoce bogate w węglowodany. Dostarczają do naszego organizmu m.in. potas, magnez, które chronią nasz organizm przed chorobami serca. Na całym świecie znanych jest ponad 300 odmian a czego ok. 20 z nich uprawia się. Głównymi regionami upraw są Ameryka Południowa i Środkowa, Azja północno-wschodnia. Za najlepsze banany uważa się pochodzące z Ekwadoru gdzie na plantacjach regionów Machala i El Oro dojrzewa nawet do kilku dziesięciu milionów owoców miesięcznie.

Poszczególne gatunki różnią się od siebie wielkością, kształtem, barwą skórki i zawartością skrobi. W krajach tropikalnych owoce te uprawiane są jako źródło skrobi, podobnie jak u nas zboże czy ziemniaki. Z niektórych gatunków bogatych w skrobię wytwarza się mąkę służącą do wypieku chleba.

Banany zawierają niezbędne składniki mineralne do prawidłowego rozwoju organizmu. 100 g dostarcza 100 kcal.  Posiadają takie witaminy jak  C, B1, B2, B12, A, E.  jedna porcja tego owocu  zawiera ok. 15% dziennego zalecanego spożycia witaminy C. Banany posiadają również kwas foliowy, który jest zalecany do częstego spożycia przez kobiety w ciąży.

Owoce te spożywane są pod różnymi postaciami jednak najbardziej popularne jest spożywanie ich na surowo. Ze względu na swój krótki okres trwałości są one zbierane jako zielone owoce, które dojrzewają podczas transportu. Zbiory są jednak ściśle określone w czasie ponieważ zbyt wczesny zbiór powoduje powstawanie mącznego smaku a tracą swój charakterystyczny smak. W przemyśle owocowym istnieje bardzo duże wykorzystanie tych owoców. Przygotowuję się z nich chipsy, suchary, dżemy, owoce suszone i kandyzowane. Są również składnikami wielu sałatek jak również innych dań.


Lista przepisów kulinarnych: